Wierzący w demokrację
Krakowski ekonomista robił po wojnie karierę w Wielkiej Brytanii oraz Izraelu. Z gospodarczego liberała stał się zwolennikiem gospodarki planowej.
Wolność jest najtańszą, najskuteczniejszą i najlepszą sztuką rządzenia i gospodarowania – mawiał Ferdynand Zweig, jeden z czołowych ekonomistów tzw. szkoły krakowskiej, uczeń Adama Krzyżanowskiego. Ów uczony z Uniwersytetu Jagiellońskiego zrobił karierę na skalę międzynarodową.
Piewca liberalizmu
Ferdynand Zweig urodził się 23 czerwca 1896 r. w Krakowie w mieszczańskiej rodzinie wyznającej judaizm. Studiował prawo i ekonomię na Uniwersytecie Wiedeńskim, a później na UJ. W latach 1920–1921 pracował w Głównym Urzędzie Statystycznym. W 1926 r. jego praca „O programie gospodarczym Polski" wygrała zorganizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego konkurs na esej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta